تبلیغات
ترفندهای رایانه - اسمبل کردن سیستم(قسمت دوم)
 
ترفندهای رایانه
دانسته های خود را به اشتراک بگذاریم...
درباره وبلاگ


به وبلاگ رامین حمیدی خوش امدید.

مدیر وبلاگ : رامین حمیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسمبل کردن سیستم(قسمت دوم)


5- تست اول .

:

قبل از ان كه به ادامه كار بپردازیم ما باید مطمئن شویم كه مادربورد و پردازنده به درستی كار می كند . بیشتر كیس ها به كامپیوتر اجازه كار با كیس باز را می دهند . كارت گرافیك خود را نصب و آن را بایك پیچ محكم می كنیم . سپس یك كابل پاور AC به منبع تغذیه پاور متصل می كنیم و مانیتور را به پورت VGA ی كارت گرافیك متصل می كنیم . كیبورد را به یك PS/2 متصل می كنیم . اگر منبع پاور دارای یك سوئیچ در بیرون باشد آن را روشن كرده و سپس دكمه پاور را روی PC می زنیم .

اگر اتفاقی نیفتاد احتمالا فراموش شده كه كابل AC به سوكت روی دیوار متصل شود یا یكی از كابل های جلوی كیس به مادربورد به طرز صحیحی متصل نشده است . ( ابتدا كانكتورهای " Power SW " و " reset SW " را چك می كنیم ) .

اگر پاور به درستی كار می كند ما باید حداقل صدای فن پاور را بشنویم و فن cpu نیز باید بچرخد .

وقتی همه چیز كار كند ما باید POST Screen ( Power-On Self Text ) با متن سفید روی پس زمینه مشكی را ببینیم .

POST نشان می دهد كه كامپیوتر چقدر حافظه دارد و به طور اتوماتیك درایوهای IDE را شناسایی می كند . با این تست ما مطمئن می شویم كه مادربورد و cpu و RAM همگی كار می كند .

اگر POST ظاهر نشد نباید نگران شد . كامپیوتر را خاموش و از برق می كشیم و تمام اتصالات را چك می كنیم . اطمینان حاصل می كنیم كه همه DIMM ها سر جایشان محكم هستند و كارت گرا فیك در اسلات AGP محكم نصب شده است و مادربورد در داخل كیس درست نصب شده است . اگر پشت سر هم صدای بیپ بشنویم به این معنی است كه مادربورد می خواهد یك كد اشتباه به ما بدهد ( و حداقل به این معنی است كه ما اسپیكرهای PC را درست نصب كرده ایم ) .كتابچه مادربورد را چك می كنیم تا بفهمیم كه چه چیزی را مادربورد می خواهد به ما بفهماند . بعضی از مادربوردها دارای یك سری LED هستند كه كدهای اشتباه را نشان می دهند . وقتی همه چیز درست بود PC را از برق كشیده و نصب بقیه قطعات را ادامه می دهیم.

6- نصب وسایل ذخیره سازی :

كیس ها ممكن است دارای چندین محل درایو باشند . بعضی از محل های درایو دارای صفحه های قابل جدا شدن در جلوی كیس هستند كه به آن ها محل های External گفته می شود و در دو سایز هستند . 5 اینچ برای قطعاتی مانند درایوهای CD-ROM و 3 اینچ برای وسایل ذخیره سازی كوچكتر مانند فلاپی درایوها . كیس ها احتمالا چندین محل Internal 3 اینچی دارند كه برای هارد دیسك ها در نظر گرفته شده اند . گاهی اوقات محل Internal نصب شده , قابل جابجایی است كه نصب و محكم كردن هارد درایو را بسیار آسان می سازد . بعضی از كیس ها دارای ریل هایی هستند كه به درایوها اضافه می شوند تا آن ها را كشویی كنند و براحتی در داخل كیس حركت داده شوند .برای دریافت جزئیات بیشتر باید به مستندات كیس خود مراجعه كنید .

ابتدا ما هارد درایوهای IDE را نصب می كنیم . بیشتر هارد درایوها دارای یك قالب جامپر در پشتشان نزدیك كانكتورها هستند . در لیبل آن ها , همچنین یك دیاگرام می باشند كه توضیح می دهد كه چگونه جامپرها را ست كنیم تا از خود درایو استفاده كنیم یا به عنوان درایو master یا slave روی یك IDE BUS . اگر ما یك هارد درایو داشته باشیم باید آن را به عنوان درایو single یا single/master ست كنیم . اگر دو تا داشته باشیم یكی را به عنوان master و دیگری را به عنوان slave ست می كنیم.

همچنان كه قبلا گفته شد اگر ممكن باشد باید محل های درایو internal را در بیاوریم . اگر محل های كیس بیرون نمی آیند فقط دنبال محل internal مناسب و دم دست در داخل كیس می گردیم .اگر محلی در نزدیكی منبع پاور باشد سعی شود كه از آن استفاده نشود , منبع پاور تولید گرما می كند و ما می خواهیم كه هارددرایو تا آنجا كه ممكن است خنك بماند . هارد درایو را داخل یك محل درایو internal می كنیم . بنابراین كانكتورها به سمت داخل قرار می گیرند , به سمت مادربورد . آن را با چهار پیچ سفت می كنیم ( درایوهای مختلف از پیچ های مختلفی بهره می گیرند بنابراین سعی كنیم از آن هایی كه همراه درایو عرضه می شوند استفاده كنیم ) . محل دایو internal را همراه با هارد درایو نصب شده خارج از كیس نگه می داریم تا زمانی كه كابل ها را وصل كنیم .سپس آن را به جای خودش بر می گردانیم و سفت می كنیم .

همانند هارد درایوها , درایوهای نوری نیز می توانند master یا slave باشند . اگر فقط یك درایو داشته باشیم مهم نیست كه جامپرهای آن چگونه ست می شوند . اما اگر دو درایو داشته باشیم یكی باید master و دیگری باید slave باشد . اكنون برای هر دایو نوری ( CD-ROM , DVD-ROM یا CD-RW ) یك محل external جدا می كنیم . پوشش متناظر را از جلوی كیس بر می داریم . ممكن است یك صفحه پانچ شده فلزی وجود داشته باشد كه احتیاج به برداشتن آن نیز هست . درایوها را در محل ها سر می دهیم . بسته به كیس , طرف چپ درایوها ( وقتی به سمت جلو كیس نگاه می كنیم ) قابل دسترسی آسان تر نسبت به طرف راست می باشد . سفت كردن این درایوها تنها با دو پیچ در طرف چپ كافی است .

7- اتصال كابل های Data و Power :


بیشتر مادربوردها شامل دو كابل ریبون 40 پینی برای درایوهای IDE و یك كابل 36 پینی برای درایوهای فلاپی هستند .

همراه با مادربوردهای جدید امروزی حداقل یك و ممكن است هر دو از كابل های 40 پینی در وا قع 80 سیم داشته باشند ( این ها برای درایوهایی هستند كه از رابط ATA-66 یا سریع تر استفاده می كنند ) و یك كانكتور آبی دارند .

كانكتورها معمولا اسلات شده هستند . بنابراین آن ها فقط در یك جهت نصب می شوند . اگر این گونه نیستند نگاهی به خود ریبون می اندازیم , یك سیم , رنگی است . آن سیم باید به پینی كه با 1 لیبل گذاری شده

است یا با یك پیكان روی درایو و مادربورد به ترتیب علامت گذاری شده است مرتبط شود . فلاپی درایو را در یك محل درایو 3 پینی External نصب می كنیم . همانند درایوهای نوری , شاید احتیاج به برداشتن كاور و صفحه پانچ باشد . آن را حداقل با دو پیچ سفت می كنیم .

اگر تنها یك كابل 80 سیمی داشته باشیم , سر آبی آن را به پورت IDE اصلی مادربورد متصل می كنیم . سپس به بقیه كانكتورها نگاهی می اندازیم .یكی باید با عنوان " master " لیبل گذاری شده باشد . آن را به هارد درایو master ( یا تنها هارد درایو ) متصل می كنیم .اگر دو تا هارد درایو داشته باشیم كانكتور آخری روی كابل را به درایو master متصل می كنیم و كانكتور میانی را به slave . همین كار را با درایوهای نوری تكرار می كنیم , آن ها را به پورت IDE دوم متصل می كنیم . كابل فلاپی درایو یك گره در یك انتهایش دارد . آن سر را به كانكتور 36 پینی فلاپی درایو متصل می كنیم و مطمئن می شویم كه ترتیب كابل رنگ شده را با پین های مارك حفظ كرده ایم . سر دیگر كابل را به اسلات مخصوص روی مادربورد متصل می كنیم .باید توجه كرد كه هنگام اتصال قطعات IDE باید از اتصالات درایوهای با سرعت بالا ( Ultra-ATA/100 ) با درایوهای سرعت پایین ( ATA/33 ) اجتناب كرد . به عنوان مثال اگر ما یك جفت هارد درایو داشته باشیم كه یكی از آن ها brand-new ATA/100 و دیگری یك درایو قدیمی تر باشد , ما باید آن دو را در كانال های جداگانه نگهداری كنیم . چرا كه سرعت انتقال پایین تر درایو قدیمی , مزایای درایو جدید را از بین می برد . حساب انگشتی : سریع را با سریع و كند را با كند باید نگه داشت .

اكنون باید همه این درایوها را پاوردهی كنیم . اگر نگاهی به دسته سیم های بیرون زده از پاور داشته باشیم دو نوع كانكتور را می بینیم . كانكتورهای بزرگ تر برای هارد درایو ها و درایوهای نوری هستند كه آن ها در یك جهت باریك شده اند و هر درایوی با یك قالب متناظر با آن ها خواهد داشت . كانكتورهای كوچك تر برای فلاپی درایو هستند كه آن ها هم همچنین فقط در یك جهت می باشند .

8- نصب كارت های expansion :

اكنون كه قطعات اصلی را نصب كرده ایم ما باید كارت های expansion را نصب كنیم . ما قبلا كارت گرافیك AGP را برای تست كارایی اجزای اصلی نصب كرده ایم . ما همچنین احتمالا كارت صدا و كارت های PCI دیگری نیز داریم كه لازم است آن ها را در اسلات های PCI سفید رنگ نصب كنیم . اگر مادربورد چیپ audio به صورت onboard داشته باشد و ما مایل به نصب كارت صدا به جای آن باشیم , ما باید ساپورت audio ی مادربورد را از كار بیندازیم از طریق برنامه Bios setup .

نصب كارت های expansion در مقایسه با تمام مراحلی كه قبلا انجام داده ایم ساده است . به سادگی , gate ی ( كادر فلزی كوچك در پشت كیس ) را كه متناظر با اسلات كارت است بر می داریم و با دقت كارت را در محلش قرار می دهیم . اطمینان حاصل می كنیم كه آن را در جایش كاملا به طرف پایین فشار می دهیم , آن را با یك پیچ سفت می كنیم .( باید توجه كرد كه بیشتر كیس ها از پیچ های عریض برای اسلات های expansion بهره می گیرند اما بعضی از پیچ های باریك استفاده می كنند ) . این كار را برای تمام كارت های expansion كه مایل به نصب آن ها هستیم انجام می دهیم : video , audio , network و غیره .

اكنون یك كابل اضافی وجود دارد كه باید نسبت به آن دقیق باشیم . درایو CD-ROM همراه با یك كابل خاكستری عرضه می شود . ما باید یك طرف آن را به كانكتور audio-out درایو متصل كنیم . و سر دیگر آن را به قاب CD-in كارت صدا ( یا مادربورد , اگر از sound onboard استفاده می شود ) . این كابل یك ضرورت در PC كاربردی نیست . هدف از آن این است كه موزیك را از درایو سی دی رام به فرم آنالوگ تا كارت صدا عبور دهد . همچنین در بیشتر موارد این امكان وجود دارد تا از این كابل استفاده نشود و به تبادل دیجیتال موزیك از كابل ریبون IDE تكیه شود .

9- تست بزرگ :


هنوز نباید كیس را ببندیم . یك كار مهم در این لحظه این است كه PC را تست كنیم ( حتی شاید بهتر این باشد تا یك سیستم عامل نصب كنیم و مطمئن شویم كه همه چیز خوب كار می كند قبل از آن كه كاور را در پشت كیس قرار دهیم ) . تست كامپیوتر در این لحظه باعث می شود كه اگر اشتباهی در اسمبل قطعات رخ داده باشد مجبور نشویم دوباره كیس را باز كنیم و به بررسی مشكل بپردازیم . همانند تست اول , مانیتور را به كارت گرافیك متصل می سازیم و سیم AC را به منبع پاور .كامپیوتر را روشن می كنیم و منتظر دیدن POST Screen می مانیم . ممكن است ما بخواهیم بعضی از setting ها را در برنامه BIOS Setup تغییر دهیم ( مانند از كار انداختن پردازنده onboard audio كه در بالا توضیح داده شد , وقتی ما از یك كارت صدای اضافه شده استفاده می كنیم ) . می توانیم برنامه BIOS Setup را از POST احضار كنیم . اغلب با فشار دادن كلید Delete یا F2 روی كیبورد این كار انجام می شود .

اما بعضی از BIOS ها احتیاج به كلید متفاوتی دارند . POST Screen این موضوع را روشن می كند

اگر POST Screen ظاهر نشد باید مراحلی را كه در تست اول نام برده شد دنبال كنیم . اگر ماشین از طریق بیپ یا چراغ های LED یك error code می دهد , به كتابچه مادربورد نگاهی می اندازیم . چك می كنیم كه مطمئن شویم همه كارت های expansion و DIMM ها به درستی جا رفته باشند و همه كابل های پاور و دیتا به درستی سر جای خودشان هستند . اگر هنوز هم POST Screen ظاهر نشده باشد كامپیوتر را خاموش و كارت های PCI را در می آوریم . Power را وصل كرده , اگر POST ظاهر شد كامپیوتر را خاموش و هر بار یك كارت نصب می كنیم تا زمانی كه مورد مشكل ساز را پیدا كنیم . سعی می كنیم اسلات های PCI را كه كارت ها را در آن , جا می دهیم , تغییر دهیم

10- روشن كردن كامپیوتر و نصب سیستم عامل :
وقتی POST ظاهر شد , می توان با خیال آسوده كابل های اسپیكر , ماوس , پرینتر و هر چیز دیگر را نصب كرد .

بدون یك سیستم عامل برای اجرای نرم افزار , هر كامپیوتری بلا استفاده است . بعد از اینكه اسمبل سخت افزار تمام شد ما باید به اختیار خودمان یك سیستم عامل نصب كنیم . بیشتر ورژن های جاری ویندوز ( شامل XP ) با یك bootable CD-ROM disk عرضه می شوند كه شروع كار را بسیار آسان می كند . Windows 98 با یك bootable floppy diskette برای آسان كردن setup عرضه می شود . بقیه دیسك های نرم افزاری كه موقع نصب سیستم عامل باید همراه ما باشند درایورهای مادربورد و ویدئو كارت و كارت صدا و لوازم دیگر كه نصب شده اند می باشند .

دكمه پاور را زده , وارد برنامه BIOS Setup می شویم و به بخش انتخاب bootable Devices می رویم كه این ممكن است روی یك صفحه setting سطح بالا باشد یا یك صفحه مخصوصی داشته باشد . First boot device را به درایو مدیای مناسب ست می كنیم : CD-ROM اگر CD ویندوز , bootable است یا فلاپی درایو اگر از یك bootable floppy drive استفاده می كنیم .

ماشین را روشن می كنیم . اگر از CD-ROM می خواهیم boot شویم منتظر یك prompt

می مانیم : بعضی وقت ها لازم است كه یك كلید را فشار دهیم تا به سیستم بگوییم تا از درایو ROM بوت شود . به ویندوز اجازه می دهیم تا یك پارتیشن روی هارد درایو setup كند و آن را در صورت لزوم فرمت كند . اگر از یك درایو قدیمی كه شامل اطلاعاتی می باشد كه به آن ها احتیاجی نداریم استفاده می كنیم , باید پارتیشن قدیمی را delete كرده و پارتیشن جدیدی create كنیم . می توان این كار را از طریق رابط نصب ویندوز XP انجام داد . اما با ویندوز me و 98 ما باید كامپیوتر را با ساپورت CD-ROM روشن كنیم و Fdisk را اجرا كنیم . Fdisk را استفاده می كنیم تا پارتیشن های موجود را از بین ببریم و reboot كرده و سپس یك پارتیشن جدید create می كنیم كه با ظرفیت درایو match می شود . برای بار آخر reboot كرده و به ویندوز اجازه می دهیم تا پارتیشن ها را فرمت كند . برای ویندوز me و 98 , FAT32 مناسب است و برای ویندوز XP , NTFS . در این لحظه برنامه نصب ویندوز ما را با یك سری prompt های نصب راهنمایی می كند . بعد از یك جفت reboot , Windows desktop آماده است . قبل از اینكه به نصب برنامه ای بپردازیم ابتدا چك می كنیم تا مطمئن شویم تمام وسایل به صورت properly در device manager نمایش داده می شوند
نوع مطلب :
برچسب ها : اسمبل کردن سیستم(قسمت دوم)، اسمبل کردن کامپیوتر،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 1 فروردین 1390
رامین حمیدی
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:20 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write
again very soon!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 12:53 ب.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your site?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
Maybe you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر