تبلیغات
ترفندهای رایانه - اسمبل کردن سیستم(قسمت اول)
 
ترفندهای رایانه
دانسته های خود را به اشتراک بگذاریم...
درباره وبلاگ


به وبلاگ رامین حمیدی خوش امدید.

مدیر وبلاگ : رامین حمیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


قمست اول:

احتیاط ها :


قبل از این كه شروع به نصب اجزا در داخل كیس كنیم , ما احتیاج به آشنا شدن با تعدادی احتیاط های پایه ای در رابطه با استفاده از تجهیزات داریم:

برای دیدن بقیه مطالب به (ادامه مطلب )بروید:.


چیپ ها , پین ها و اتصالات روی قسمت های مختلف كامپیوتر , ظریف و حساس هستند . و بعد به كاربردن آن ها می تواند نتایج تاسف باری داشته باشد .همیشه باید سعی كنیم كه كارت ها و سایر بردها را با گرفتن از لبه هایشان جابجا كنیم و مورد استفاده قرار دهیم . نباید اتصالات فلزی طلا رنگ روی چیپ های حافظه و كارت ها لمس شود , زیرا مایعات استخراج شده از انگشت ها مشكل ساز هستند و همیشه قبل از كار بر روی PC , حتما باید آن را از برق كشید . همچنین باید نسبت به الكتریسیته ساكن محتاط بود . جرقه ناشی از جابجایی الكتریسیته ساكن توسط نوك انگشتان , می تواند برای همیشه یك چیپ را خراب كند . تا حد ممكن نباید كامپیوتر را در محیط فرش شده اسمبل كرد .

قبل از آن كه قطعه ای را در كامپیوتر از جای خود بر داریم , باید كارهای زیر را دنبال كنیم :

پاهای خود را بر جای خود محكم كنیم و حركت ندهیم .

با تماس با فلز در تماس با زمین , از جمله پشت كیس كامپیوتر وقتی متصل به سوكت سه پایه ای است , بر زمین تكیه دهیم تا هر گونه حركت در حال سكون در بدنمان را از بین ببریم .

بدون حركت پاهای خود , هرچه را كه باید با قطعه مورد نظر از كامپیوتر انجام دهیم , را انجام می دهیم.

اگر احتیاج به حمل قطعه ای از كامپیوتر شخصی خود را داریم , آن را در یك بسته حمل می كنیم كه قطعه مورد نظر ثابت باشد و حركت نداشته باشد .

پاهای خود را محكم می كنیم و خود را به زمین ثابت می كنیم , قبل از آن كه قطعه را از بسته حمل ,

جابجا كنیم .كامپیوتر شخصی خود را در میز بزرگی اسمبل می كنیم . باید اطمینان پیدا كنیم كه فضای كافی برای قرار دادن قطعات بر روی آن داریم . یك ظرف یا كاسه كوچكی برای پیچ ها و ابزارهای ریز دیگر به كار می بریم .
برای كار اسمبل احتیاج به انبردست و آچار و پیچ گوشتی چهار سوی كوچك و پیچ گوشتی دو سوی كوچك داریم . همچنین ممكن است به یك آینه كوچك و یك چراغ قوه احتیاج پیدا كنیم , وقتی می خواهیم در اطراف كیس كه قابل رویت نیستند كار كنیم .

مراحل اسمبل كردن


1- مطالعه كتابچه مادربورد :


برای اسمبل كردن باید ابتدا كتابچه مادربورد را مطالعه كنیم . با مطالعه كتابچه مادربورد قبل از شروع به اسمبل كردن PC , می توان مقدار زیادی در وقت خود صرفه جویی كرد و دردسر خود را كم كرد , حتی این مطالعه قبل از خریدن حافظه و CPU نیز می تواند بسیار مفید باشد . همه كتابچه های مادربورد , همه اطلاعاتی را كه باید داشته باشند ندارند , ولی اكثر قربب به اتفاق شركت های معروف ( مانند Abit , Asus ) مستندات تشریحی را تهیه می كنند . كتابچه ها اطلاعات مهمی را به ما می دهند , از جمله اینكه چگونه جا مپرها را ست كنیم و كدام اسلات ها برای نصب انواع رم هستند . هر چند توصیه می شود كه از مادربورد بدون جامپر استفاده شود , بعضی از مادربوردها ممكن است شامل تعدادی جامپر یا سوئیچ های DIP باشند . مادربوردهای مبتنی بر چیپ ست VIA KT266 داری یك جامپر جهت تغییر بین 200 مگاهرتز و 266 مگاهرتز , Front Side گذرگاه هستند و مادربوردهای RAID معمولا دارای تنظیم سوئیچ های DIP هستند .

2- نصب CPU :

اگر از یك سی پی یوی سوكت دار استفاده می شود : باید cpu را از لبه هایش در دست بگیریم و به گوشه های ردیف پین های آن نگاه كنیم , یك یا دو تا از گوشه ها باید پین های كمتری از بقیه داشته باشند . سپس به سوكت روی مادربورد نگاه می كنیم و گوشه هایی كه مشابه با گوشه های تك cpu است را شناسایی می كنیم . سپس بازوی كوچك را بلند كرده و به نزدیك سوكت مادربورد برده و به ملایمت و آرامی , با هم خط كردن گوشه های مناسب و مقتضی , cpu را در سوكت قرار می دهیم . در هنگام داخل كردن cpu از فشار استفاده نمی كنیم . cpu باید به درستی در جای خود بلغزد و قرار گیرد . اگر این گونه نشد , اطمینان پیدا می كنیم كه بازوی آزاد سازی سوكت كاملا بلند شده باشد و گوشه های تك cpu با گوشه های مربوطه در سوكت , تطابق داشته باشند .سپس بازو را به پایین فشار داده و مطمئن می شویم كه آن را در جای درست خود چفت كرده ایم .


سپس كولر cpu را اضافه می نماییم . برخی از كولر های cpu , نوارهای گرمایی از قبل تعبیه شده دارند كه در جایی قرار دارد كه در تماس با cpu است . اگر كولر از این گونه بود , هر گونه پوشش محافظ را جدا می كنیم ( معمولا نواری از پلاستیك آبی ) . اگر كولر نوار گرمایی متعلق به خود را نداشت , مقداركمی از خمیر گرمایی را در وسط cpu پخش می كنیم ( خمیر گرمایی خیلی موثر تر از نوار گرمایی است , بنابراین اگر كولر نوار داشته باشد ممكن است كار بهتر این باشد كه آن را جدا كنیم ) .كولر cpu را به سوكت , همان طور كه در دستور العملهایش توضیح داده شده مرتبط می سازیم . در مكانیزم بستن كولر ممكن است به مقدار زیادی فشار احتیاج باشد , ولی از فشار دادن كولر به طور شدید به طرف پایین بر روی هسته cpu اجتناب می كنیم , فشار مستقیم زیاد می تواند هسته های Athlon را خرد كند . ممكن است بهتر این باشد از یك سری انبردست های با سرهای برآمده سوزنی برای متصل كردن كولر استفاده كنیم . سرانجام , كابل های تغذیه كولر را به محل سه شعبه ای نزدیك , بر روی مادربورد متصل می سازیم .


اگر از cpu اسلاتی استفاده می شود : اگر قبلا كارت cpu را به درون كارتریچ / كولر وارد نكرده اند , این كار را انجام می دهیم . محل های نصب كارتریچ را به سوراخ های مقتضی موجود بر روی مادربورد پیوند می زنیم . كارتریچ را به درون اسلات cpu وارد می كنیم و آن را با محل های نصب محكم می سازیم. كابل های تغذیه كولر را به محل سه شعبه ای نزدیك , بر روی مادربورد متصل می سازیم .

3- نصب حافظه :


مادربوردها دو یا بیشتر اسلات های بلند دارند كه معمولا نزدیك cpu هستند كه مشابه پین های اتصالی طلایی بر روی حافظه های DIMM می باشند . باید توجه كرد كه نمی توان انواع گوناگون RAM را تركیب و تطبیق ساخت . نباید DIMM های PC133 و PC100 را با هم بكار برد و نباید حافظه ECC و non-ECC را با هم تركیب ساخت . باید از كتابچه مادربورد كمك گرفت تا انواع حافظه هایی كه مادربورد پشتیبانی می كند را مشخص ساخت . اما به هر حال غالبا می توان DIMM های حافظه ها با سایز های مختلف را با هم تركیب ساخت .به عنوان مثال , اگر یك 128MB PC133 NON-ECC DIMM و یك 256MB PC133 NON-ECC DIMM داشته باشیم احتمالا می توانیم آن دو را با هم به كار گیریم . از كتابچه مادربورد استفاده می كنیم تا ببینیم چگونه DIMM های سایزهای مختلف را مرتب و بچینیم .

برای نصب حافظه , اطمینان پیدا می كنیم كه ماردبورد بر روی سطح صافی قرار دارد و هیچ چیزی زیر

آن قرار ندارد . هر سوكت DIMM یك قلاب ( گیره قفلی ) در هر انتهای آن خواهد داشت تا اتصال حافظه را وقتی درون آن قرار دارد مستحكم كند . به گیره های قفلی ضربه سبك و ناگهانی وارد می سازیم تا باز شوند. DIMM ها را یكی یكی وارد می سازیم . شكاف های بر روی لبه DIMM ها را با برآمدگی در سوكت DIMM مرتب می سازیم .فشار مساوی بر كل محل وارد می سازیم تا با صدای تیك شدیدی به جای خود بیفتد . هنگامی كه DIMM را به داخل سوكت فشار می دهیم گیره های قفلی باید بسته شوند . قبل از اقدام بیشتر , اطمینان پیدا می كنیم كه DIMM كاملا به جای خود وارد شده است و قفل ها بسته هستند .


4- محكم كردن مادربورد در داخل كیس :


كاور كیس را برداشته , در داخل آن باید یك بسته سخت افزار باشد , شامل پیچ های عریض , پیچ های باریك , برجستگی هایی از جنس برنج , واشرهای نایلونی قرمز رنگ و ضمائم دیگر .

قبل از آن كه مادربورد را نصب كنیم , ابتدا باید كیس را با برداشتن هرگونه چیز قابل جابجایی كه ورود را مشكل می سازد آماده سازیم . اگر از یك tower case استفاده می شود , آن را به كنار می خوابانیم . نگاهی به صفحه فلزی بزرگ در زیر آن می اندازیم . سوراخ های متعددی خواهد داشت , تعدادی از آن ها برای آن است كه ما با برجستگی هایی برای پشتیبانی كردن مادربورد خود آن ها را پر سازیم . اگر مادربورد خود را از نزدیك چك كنیم , سوراخ هایی با حاشیه نقره ای خواهیم یافت .اغلب آن ها با سوراخ های برجسته در داخل كیس منطبق خواهند بود , به خاطر روشی كه بر اساس آن كیس های ATX و برد ها استاندارد شده اند .


حداقل 6 برجستگی را برای محكم كردن مادربورد به كار می گیریم و اطمینان پیدا می كنیم كه هر برجسته برنجی كه ما نصب می كنیم , با سوراخی در مادربورد انطباق دارد . نباید هر برجستگی كه به طور كامل با مادربورد پوشانده می شود ( با سوراخ های آن انطباق ندارد ) را نصب كرد , زیرا تماس غیر صحیح بین

مادربورد و كیس می تواند باعث سوء عمل و خرابی شود . از یك جفت انبردست برای پیچ دادن برجستگی های هر گوشه مادربورد و حداقل دو یا بیشتر برای پشتیبانی از وسط مادربورد یكی نزدیك اسلات AGP قهوه ای و دیگری در جهت مخالف , استفاده می كنیم . اگر خواستیم می توانیم از تعداد بیشتری استفاده كنیم سپس منطقه برجسته روی مادربورد را آماده می كنیم كه پشت كیس می باشد كه به سریال mobo , موازی , ps2 , USB و پورت های دیگر مربوط می شود . برخی از كیس ها صفحات پانچ شده ای دارند كه قسمتی یا همه سوراخ های برجسته را می پوشانند . پانچ آن ها را جدا كرده و آن ها را دور می ریزیم . برخی از كیس ها یك صفحه برجسته جدا دارند كه باید آن را به محكمی به درون محل قبل از وارد كردن مادربورد اضافه كنیم .


مادربورد را به درون كیس وارد می كنیم . مطمئن می شویم هیچ چیز زیر آن نیفتاده یا نلغزیده است . از لبه هایش آن را نگه می داریم . باید مواظب باشیم كه آن را به كمك كولر cpu یا اجزاء برد نگیریم . اگر مواظب نباشیم ممكن است چیزی را بشكنیم . هماهنگ سازی برجستگی ها احتیاج به مهارت كمی دارد ولی باید به صبر و حوصله كار كنیم و به چیزی فشار وارد نكنیم . وقتی كه مادربورد در جای خود است یك پیچ را ( عریض یا باریك , هر كدام را كه برجستگی ها لازم دارند ) برای هر برجستگی همراه با یك واشر نایلونی به كار می بریم . هر پیچ را با یك یا دو دور چرخش می بندیم , اما هیچ كدام را محكم نمی كنیم تا وقتی كه همگی آن ها را ببندیم . وقتی همه پیچ ها را نصب كردیم از اول همه پیچ ها را محكم می كنیم , سپس دسته كابل بزرگ تر پاور را از تغذیه پاور به سوكت بزرگ پاور روی مادربورد متصل می كنیم .


مادربورد های پنتیم 4 دارای سوكت پاور دیگر و كوچكتری نیز هستند , به جهت اینكه پاورهای ATX جدید دارای یك كانكتور برای این مورد هستند .

اكنون یك بسته كوچك سیم پیدا می كنیم كه از جلوی كیس بیرون زده و دارای كانكتورهای كوچكی است كه دارای برچسب هایی مثل " Power SW, " و " Power LED " و " hd led, " و "Speaker" و احتمالا چیز های دیگری می باشد . بیشتر مادربوردها دارای قالب های كوچك پین مخصوص این كابل ها می باشد . كتابچه مادربورد دارای دیاگرامی است كه نشان می دهد كه هر كدام از این ها به كدام یكی تعلق دارد.              ادامه دارد.........

منبع:doawnload98
نوع مطلب :
برچسب ها : اسمبل سیستم، مونتاژ کامپیوتر، اسمبل کامپیوتر، سرهم کردن کامپیوتر،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 29 اسفند 1389
رامین حمیدی
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 12:25 ب.ظ
Excellent, what a webpage it is! This webpage presents helpful data to us, keep it up.
دوشنبه 2 بهمن 1396 08:04 ب.ظ
پس از خواندن این مطلب، اعتقاد داشتم این بسیار روشنگر است.

من قدردانی میکنم که زمان و تلاش برای قرار دادن آن را پیدا کنید
این مقاله کوتاه با هم من یک بار دیگر خود را صرف زمان زیادی را صرف هر دو
خواندن و اظهار نظر اما پس چه چیز، هنوز هم ارزشمند بود!
جمعه 17 آذر 1396 03:46 ب.ظ
Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a little
comment to support you.
سه شنبه 7 آذر 1396 08:03 ب.ظ
پاسخ های فوری به پاسخ به این سوال با استدلال های واقعی و همه چیز در مورد آن.
پنجشنبه 22 تیر 1396 01:52 ق.ظ
You can certainly see your skills within the paintings you write.

The world hopes for more passionate writers like you who
aren't afraid to mention how they believe. At all times
follow your heart.
یکشنبه 4 تیر 1396 10:52 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آیا نه نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن اما فقط
برای کوتاه در حالی که. من با این حال کردم مشکل خود را
با فراز در مفروضات و شما ممکن است را خوب به کمک پر کسانی که
معافیت. اگر شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:02 ب.ظ
Great article! We will be linking to this great content on our website.
Keep up the good writing.
شنبه 23 اردیبهشت 1396 04:00 ب.ظ
you're in reality a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible.
It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
In addition, The contents are masterwork. you've performed a great task on this subject!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 08:29 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up.
The text in your article seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with
internet browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر